2022 TYT üniversiteye giriş sınavında Makine Resim ve Konstrüksiyonu için kaç net gerekir, önlisans 2 yıllık Makine Resim ve Konstrüksiyonu kaç netle kazanılır, önlisans tytde 2 yıllık Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümüne son yerleşen kişi kaç net yapmış, tytde Makine Resim ve Konstrüksiyonu kazanmak için kaç net yapmalıyım, üniversite sınavında Makine Resim ve Konstrüksiyonu için en az kaç net gerekir sorularının cevabını aşağıda ki son kişinin netleri tablosunda bulabilirsiniz. Aşağıdaki sayıların biraz üzerinde net çıkarmanız bu bölümü kazanmanıza yetecektir.

Tablo: 2021 Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümüne en son yerleşen kişinin taban tyt netleri, kontenjan bilgileri, kat sayı, orta öğretim başarı puanı(OBP) ve sınav netlerinden almış olduğu taban puan bilgileri yer alıyor.

OBP: Lise diploma puanınızın en düşük 250, en yüksek 500 olacak şekilde ortaöğretim başarı puanına çevrilmiş halidir. Aşağıda yer alan OBP HESAPLA butonundan sonra diploma notunuzu girerek, online olarak obp puanınızı hesaplayabilirsiniz.

Katsayı: Her adayın yerleştirme puanları OBP’nin 0,12 ile çarpılması ve puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilir. (Fakat 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için yerleştirme puanlarına OBP’nin 0,06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar eklenir.)

UYARI:Tablolarda bazı üniversite isimlerinden birden fazla var ise; Bu bölümün aynı üniversitede başka yüksekokullarda veya kampüslerde de olmasından kaynaklanıyor. Bu bölüm bir üniversitede hem A yüksekokulunda hemde B yüksekokulunda yer alıp ayrıca kontenjan açılıyor. Bu yerler tercih klavuzunda yer alıp, tercihlerinize ekleyebilirsiniz.

2022-2021 TYT Makine Resim ve Konstrüksiyonu Netleri

Puan Türü: 2 yıllık tüm bölümler TYT puan türünden öğrenci almaktadır. Bu bölüme yerleşebilmek için sadece TYT sınavına girmeniz yeterli. Tyt puan türüne en çok etki eden derslerden yüksek net çıkararak, az netle daha çok puan alabilirsiniz. Tyt puan türüne etki eden dersleri tabloda görebilirsiniz:

tyt puan türü

Yks 2 yıllık Makine Resim ve Konstrüksiyonu kazanmak için kaç net gerekir? Tyt önlisans Makine Resim ve Konstrüksiyonu bölümü için kaç net gerekir? Makine Resim ve Konstrüksiyonu yks net sayıları, Makine Resim ve Konstrüksiyonu tyt net sayıları, Makine Resim ve Konstrüksiyonu taban net sayıları, 2 yıllık üniversite sınav netleri yukarıdaki tabloda yer almaktadır.