2021 -2020 Üniversiteye giriş sınavının genel adı YKS yani Yükseköğretime Geçiş Sınavı olarak geçer. YKS iki sınava ayrılır: Birincisi, 2 yıllık bölümlere yerleşmek için yapılan TYT sınavı, ikincisi 4 yıl ve üzeri eğitim süresi olan bölümlere yerleşmek için yapılan AYT sınavıdır. Bu sayfada 4 yıl ve üzeri eğitim süresi olan bölümler için puan hesaplaması yapabilirsiniz. 2 yıllık bölümler için ise aşağıdaki TYT PUAN HESAPLAMA butonunu kullanın.

Yerleşmek istediğiniz üniversite bölümünün hangi puan türünden aldığını bilmiyorsanız; aşağıdaki puan türleri listesinden öğrenebilirsiniz.

BİLGİ: Yerleşmek istediğiniz üniversite bölümünün hangi puan türünden aldığını bilmiyorsanız; aşağıdaki puan türleri listesinden öğrenebilirsiniz.

DiKKAT: 4 yıllık bölümleri tercih edebilmek için TYT sınavından en az 150, AYT sınavından en az 180 puan almanız gerektiğini unutmayın. Aksi halde tercih yapamazsınız 😔

4 YILLIK PUAN HESAPLAMA

2 YILLIK PUAN HESAPLAMA

DiKKAT: Önlisans: 2 yıl eğitim süresi olan bölümlere verilen isim Lisans: Eğitim süresi 4 yıl ve üzeri eğitim süresi olan bölümlere verilen isim

AYT PUAN TÜRLERİ
(4 Yıllık Bölümler)

tablo üst
sayısal bölümleri puan türlerisayısal bölümleri puan türlerisayısal bölümleri puan türleri