2021 LGS puan hesaplama sistemini kullanarak kaç net kaç puan öğrenebilirsiniz. Ayrıca 2021 yılında yapılacak liseye geçiş sınav klavuzuda yayınlandı. Klavuz doğrultusunda hangi liseye kaç kişilik kontenjan ayrılmış aşağıdaki kontenjan bilgileri butonundan ulaşabilirsiniz.

BİLGİ: LGS puan hesaplama sistemimiz 2020 LGS baz alınarak kodlanmış olup, 2021 LGS için güncellendi.

LGS Girmek Zorunlu Mu?
LGS sınavına girmek zorunlu değil, fakat bazı liselere yerleşebilmek için bu sınava girmeniz gerekir.

LGS İle Alan Liseler Hangileri?
LGS ile girilen liseler; Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik anadolu liselerinin anadolu teknik programları ve özel program ve proje uygulayan ortaöğretim kurumlarıdır.

LGS Başvuru Nasıl Yapılacak?
2021 LGS için başvurmanıza gerek yok. 6 Haziran 2021’de uygulanacak merkezî sınavın başvuruları, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezî olarak gerçekleştirilecek.

LGS Sınavında Kaç Soru Var?
Sınav, iki oturum hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır.

LGS Hangi Dersler Var?
Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden sorular
yöneltilecektir.