2022 Üniversiteye giriş sınavında geçerli tyt, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türleriyle ilgili detaylı bilgilere ve sayısalda hangi bölümler var, sözelde hangi bölümler var, eşit ağırlık bölümleri ile dil bölümlerine de neler var, aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz.

Puan türü nedir?
Sınavdan aldığınız puanın, sınavdaki derslere göre kategorize edilmiş halidir. Matematik, fizik, kimya v.b sayısal sorulardan yaptığınız doğru netleri sayısal puan türünüzü arttırırken, türk dili ve edebiyatı, türkçe, tarih, coğrafya gibi sorulardan verdiğiniz doğru netlerinizde sözel puanınızı arttırır. Bu yüzden hangi puan türüne, hangi dersler fazla puan getiriyorsa o derslerden doğru net çıkarmaya çalışmanız yararınıza olacaktır.

2 Yıllık Bölümler Hangi Puan Türünden Alıyor? (Önlisans)
2 yıllık bölümler sadece TYT puan türünden öğrenci alır. TYT puan türü içinde üniversiteye giriş sınavından 1. sınav olan temel yetenek testine girmeniz yeterli. 2 yıllık tyt bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

4 Yıllık Bölümler Hangi Puan Türünden Alıyor? (Lisans)
4 yıllık bölümler sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türünden öğrenci alır. Bu dört puan türü içinde 1. TYT ve 2. AYT sınavlarına girmelisiniz. 4  yıllık say, söz, ea ve dil puan türlerinden öğrenci alan tüm bölümlere buradan ulaşabilirsiniz.

Başarı sıralaması nedir?
Sınava giren tüm öğrencilerin sınavdan aldıkları puana göre; yüksek puandan düşük puana göre sıralanmış halidir. Sınav sonuç belgenizde, taban puanınızın yanında başarı sıralamanızda yer alıyor. Bazı bölümleri tercih edebilmek için belirlenen sıralamalara girmelisiniz. Örneğin: Tıp fakültesini tercih edebilmek için ilk 50.000 içerisine girmiş olmalısınız. Başarı sıralaması barajı uygulanan tüm bölümlere ve sıralama bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz

BİLGİ: Puan türlerinin detaylarına aşağıda göz atabilirsiniz. Hangi puan türüne, hangi ders soruları daha fazla puan getiriyor öğrenerek az netle daha fazla puan alabilirsiniz.

TYT PUAN TÜRÜ

TYT sınavında Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri derslerinin sorularını çözmelisiniz. En çok tyt puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

tyt puan türü

SAYISAL PUAN TÜRÜ

AYT sınavında Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin sorularını çözmelisiniz. En çok sayısal puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

sayısal puan türü

SÖZEL PUAN TÜRÜ

AYT sınavında Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih-1, Coğrafya-1, Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi / ilave Felsefe Grubu derslerinin sorularını çözmelisiniz. En çok sözel puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

sözel puan türü

EŞİT AĞIRLIK PUAN TÜRÜ

AYT sınavında Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih-1, Coğrafya-1 derslerinin sorularını çözmelisiniz. En çok eşit ağırlık puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

eşit ağırlık puan türü

DİL PUAN TÜRÜ

AYT sınavında Yabancı Dil testinin sorularını çözmelisiniz. En çok dil puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

dil puan türü

 

AYT PUAN TÜRLERİ
(4 Yıllık Bölümler)

tablo üst
sayısal bölümleri puan türlerisayısal bölümleri puan türlerisayısal bölümleri puan türleri

TYT BÖLÜMLERİ
(2 Yıllık Bölümler)

tablo üst
tyt bölümleri puan türleri

BAŞARI SIRALAMASI BARAJI: TYT sınavına girip 2 yıllık bir bölümü tercih edebilmek için TYT sınavından en az 150 puan almanız gerekmektedir. AYT sınavına girip Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, Tıp fakültesi, Öğretmenlik, Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümlerini tercih edebilmek için aşağıda yer alan başarı sıralamalarına girmeniz gerekmektedir.

Hangi bölüm hangi puan türünden alıyor, bölümlerin puan türleri, hangi puan türünden almalıyım, üniversite bölümleri puan türleri listesine yukarıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.