2021-2022 Üniversiteye giriş sınavında geçerli tyt, sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puan türleriyle ilgili detaylı bilgilere ve puan türlerine göre üniversite bölümlerine aşağıdaki tablolardan ulaşabilirsiniz. Üniversite bölümleri kendine tanınmış puan türlerine göre öğrenci alımı yapmaktadır. Örneğin; Tıp fakültesini kazanmak için sayısal puan türünden puan almış olmanız gerekir. Türkçe öğretmenliğini kazanmak için ise sözel puan türünden puan almalısınız. Ayrıca bazı bölümlerde başarı sıralaması barajı uygulanmaktadır. Başarı sıralaması barajı tablosuna buradan ulaşabilirsiniz

Aşağıda hangi puan türü için hangi sınavlara girmelisiniz ve hangi dersler hangi puan türüne daha çok puan getiriyor öğrenebilirsiniz. 2 yıllık bölümler için sadece TYT sınavına girmeniz yeterli. Fakat 4 yıllık ve üzeri lisans bölümleri için TYT ve AYT sınavlarının ikisinede girmelisiniz.

TYT Puan Türü: TYT sınavında Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri derslerinin sorularını çözmelisiniz. En çok tyt puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

tyt puan türü

Sayısal Puan Türü: AYT sınavında Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinin sorularını çözmelisiniz. En çok sayısal puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

sayısal puan türü

Sözel Puan Türü: AYT sınavında Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih-1, Coğrafya-1, Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi / ilave Felsefe Grubu derslerinin sorularını çözmelisiniz. En çok sözel puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

sözel puan türü

Eşit Ağırlık Puan Türü: AYT sınavında Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih-1, Coğrafya-1 derslerinin sorularını çözmelisiniz. En çok eşit ağırlık puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

eşit ağırlık puan türü

Dil Puan Türü: AYT sınavında Yabancı Dil testinin sorularını çözmelisiniz. En çok dil puan türü getiren dersleri aşağıdaki resimde görebilirsiniz:

dil puan türü


AYT PUAN TÜRLERİ

tablo üst
sayısal bölümleri puan türlerisayısal bölümleri puan türlerisayısal bölümleri puan türleri


TYT BÖLÜMLERİ

tablo üst
tyt bölümleri puan türleri

Başarı Sıralaması Barajı: TYT sınavına girip 2 yıllık bir bölümü tercih edebilmek için TYT sınavından en az 150 puan almanız gerekmektedir. AYT sınavına girip Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, Tıp fakültesi, Öğretmenlik, Eczacılık ve Diş Hekimliği bölümlerini tercih edebilmek için aşağıda yer alan başarı sıralamalarına girmeniz gerekmektedir.

Hangi bölüm hangi puan türünden alıyor, bölümlerin puan türleri, hangi puan türünden almalıyım, üniversite bölümleri puan türleri listesine yukarıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.