2021 TYT AYT YKS üniversiteye giriş sınavlarında 4 yıllık Zootekni için kaç puan almak gerekir, Zootekni için kaç bine girmek gerekir, Zootekni sıralaması, Zootekni başarı sıralamaları, Zootekni taban puanları sorularının cevaplarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Tabloda: 2021, 2020 ve 2019 taban puanları, başarı sıralamaları, devlet üniversitesi, özel üniversite, ücretli, burslu, ücretsiz, örgün, uzaktan eğitim, ikinci öğretim bilgilerini göstermektedir. Tabloda yer alan bilgiler sağında yazan yılların bilgilerini içerir. Tabloda dolmadı yazan yerler ise kontenjan boş kalmasından dolayı en düşük taban puan ve başarı sıralaması oluşmamasından kaynaklanmaktadır. Üç çizgi “—” olan yerler, hiç tercih edilmemiş üniversiteleri gösteriyor.

BİLGİ: SAYISAL PUAN VE NET HESAPLAMA sistemimizi kullanarak hangi üniversiteleri kazanabileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Açılan panelde diploma notunuzu ve tahmini netlerinizi girerek tabloyu inceleyin.

4 Yıllık Zootekni Taban Puanları ve Sıralama

Puan Türü: Bu bölümün puan türü sayısaldır. Az netle daha fazla puan almak için sayısal puan türüne en çok etki eden derslerden net almaya çalışmalısınız. Aşağıda ki tabloda taban puanlarına ve başarı sıralamalarına etki eden yüzde oranlarını görebilirsiniz.

sayısal puan türü

2021 2020 Zootekni taban puanları, Zootekni sıralama, Zootekni 4 yıllık başarı sıralaması, Zootekni en son giren sıralaması, Zootekni bölümü en az kaç puan gerekir.

Zootekni Bölümü Nedir?
Zootekni bölümünün genel amacı, son teknolojiler ile hayvansal üretim ve hayvansal üretim problemlerini yapılan araştırmalar ile çözüme ulaştıracak ve hayvan yetiştirme konusunda uzman olacak kişileri bilimsel eğitim ile yetiştirmektir. Zootekni bölümü mezunları ar-ge çalışmalar ile hayvan üremesini nasıl daha verimli hale getirebileceklerini bulmaya çalışırlar.

Zootekni bölümünü 4 yıllık lisans bölümüdür. Ziraat Fakültesine bağlı bir bölümdür. Bölümü başarı ile tamamlayan kişilere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir.

Zootekni bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerde hayvanlardan korkmayan, hayvanlara karşı sevgi besleyen, sorumluluk sahibi, sabırlı, disiplinli, araştırmaya hevesli olacak özellikte öğrenciler aranmaktadır.

Zootekni Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?
Zootekni bölümünde, 4 yıllık lisans eğitimi verilir. Öğrencilerin bölümlerini başarı ile tamamlamaları için 240 AKTS kotasını doldurmaları gerekmektedir ve zorunlu derslerinin tamamını başarı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

Zootekni Bölümü Dersleri Nelerdir?
Zootekni bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenciler eğitim hayatları boyunca birçok kimya ve biyoloji ağırlıklı dersler ile karşı karşıya geleceklerdir.

Zootekni bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;
– Zooloji,
– Genel Kimya,
– Genel Mikrobiyoloji,
– Tarımsal Mekanizasyon
– Hayvan Davranışları,
– Hayvan Sağlığı ve Hastalıkları,
– Çayır Mera ve Yem bitkileri Yetiştiriciliği,
– Üreme Biyolojisi ve Suni Tohumlama,
– Hayvan Islahı,
– Gıda Bilimi ve Teknolojisi,
Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde ‘‘Zootekni Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Zootekni Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?
Zootekni bölümü mezunları, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan üretimi, yetiştirme ve araştırma bölümlerinde birçok işe sahiptirler. Bu alanların dışında hayvan besleme laboratuvarları ve genetik laboratuvarlarında da birçok iş ile ilgilenirler. Mezunların iş hayatlarında ana amacı daha verimli bir şekilde hayvan üretilmesini sağlamaktır. Zootekni mezunlarının başlıca çalıştığı yerler aşağıda listelenmiştir; Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Yem Fabrikaları, Laboratuvarlar, Özel Çiftlikler,

Zootekni Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?
Zootekni bölümü mezunları, özel çiftliklerde ve özel laboratuvarlarda çalışabilme olanakları bulunmaktadır. Mezun olan bireyler gerekli sınavları geçmeleri halinde, akademisyen olarak kariyerlerine devam edebilirler.